To get the most out of our site. By logging into this site, you are agreeing to make your cookies.

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Posted by admin 03/03/2018 0 Comment(s)

Eve geldiğiniz ilk gün …

Doğum mucizesine tanık olup bebeğinizi kucağınıza almanın mutluluğunu tattınız. Ama şimdi evdesiniz ve bebeğinizin sizin bakımınıza ihtiyacı var. Yeni anne olan birisi için evdeki ilk günler endişeli geçebilir. Bebeğinizi eve götürdüğünüz ilk gün, tedirginlik hissetmeniz normal.

Bebeğinizi nasıl mutlu edebilirsiniz ?

Öncelikle odanızın ısısını sıcak tutmalısınız çünkü bebek anne karnındaki ısıya alışkındır alışması için bu , önemli bir kuraldır. Bu nedenle yeni doğan bebekler için oda ısısının ılık olmasına dikkat etmek önemli. Bebekler bu sayede kendilerini anne karnındaki ortama benzer bir ortamda hissederek daha huzurlu olabiliyorlar ve adaptasyon süreci daha kolay atlatılıyor.

Bebeğinizin uyuma süresi ne kadar olmalı ?

Yeni doğan bebekler , ilk haftalarda 3-4 saatlik bloklar halinde yaklaşık 16-20 saat uyuyabilirler. Kalıplaşmış bilgilerde  yeni doğan bebek 18-20 saat uyur deniliyor ama biz pratikte 20 saat uyuyana da 10 saat uyuyana da rastlıyoruz. 


Bebeğinizin rahat uyuması için yapılması gerekenler…

Bebeği sert bir yüzeyde, yüz yukarı gelecek şekilde uyutmak.

Yastık, pelüş oyuncak ve diş kaşıma gereçlerini beşiğin dışında tutmak.

 Bebeğin yanında fakat aynı yatakta olmayacak şekilde uyumak.

Oda sıcaklığını 20-25 Santigrat (yaklaşık 22 ºC)  derecesinde tutmak.

Bebeğinizin bezini her zaman tam yatmadan önce değiştirmek.

Bebek nasıl tutulmalı ?

Başını arkadan desteklemek önemli. Bebek başını tam tutmadığı için geriye atabilir, bu da zarar verici olabilir. Bir kolunuzla bebeğin sırtını desteklerken diğer elinizle başını arkadan korumalısınız.Yeni doğan bebekler boyun kaslarının kontrolünü tam olarak sağlayamadıkları için, başları ileri geri, sağa sola hareket eder, bu nedenle bebek tutulurken dikkatli ve başa tam bir destekle tutulması gerekir.

Yeni doğan bebeğiniz için önemli tavsiyeler…

Bol bol emzirin. Anne sütü bebeğiniz için özel bir süt niteliği taşıyor ve gerekli her tür besin maddesini içeriyor. Üstelik tamamen doğal ve inek sütüne oranla çok daha kolay sindiriliyor.

Altını 2-3 saat içerisinde mutlaka değiştirin.Beslenme sonrasında bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekebilir. Bebeğin altını ıslak pamukla silebilir, çok kirli ise yıkayabilirsiniz.  Bebeğin cildi çok hassastır. Islak veya kirli bez uzun süre ( 3-4 saat ) kalırsa pişik olur. 

Yüz bölgesi ışında diğer bölgelerini silmeyin. Göbeği düştükten iki gün sonra yıkayabilirsiniz.

Cilt hassaslığına dikkat ediniz.

Bebeğiniz en değerliniz , ona sevginizi gösterin hissedecektir.

Leave a Comment Text