To get the most out of our site. By logging into this site, you are agreeing to make your cookies.

Bebek Bakımı Ve Temizlik

Posted by admin 03/03/2018 0 Comment(s)

Yeni doğan bebeğin cildi beyaz, kaygan, koruyucu bir madde ile kaplıdır. Bebeklerin cildi hassastır. Bu nedenle yeni doğan bebeği her gün yıkamanız gerekli değildir. Ancak, başından aşağıya doğru bebeğin günlük temizliği ve bakımı yapılmalıdır.

Günlük temizlik nasıl yapılmalıdır ?

Yeni doğan bebeğin günlük temizliği ve bakımı için yalnızca bebeğiniz için kullanacağınız  bebeğinize özel temiz bir kase, biraz pamuk, yumuşak temiz bir havlu ve bez yeterlidir. Kullanacağınız su önceden kaynatılmış ve ısısı ılık olmalıdır.Yeni doğan bebeğin temizliği ve rahatlaması için her gün banyo yapmaya ihtiyacı vardır. Fakat ilk banyo göbek kordonu düştükten sonra yapılmalıdır.

İlk banyo nasıl yapılmalıdır ?

Bebek banyo yapacağı zaman dikkat etmeniz gereken önemli bir kaç madde vardır.

Banyo yapılacak ortam, hava akımının olmadığı ve 22–23 derece ısıda olmalıdır. Suyun sıcaklığı ise 35–37 derece olmalıdır.

Banyo için kullanılacak malzemeler ve bebeğin temiz giysileri önceden hazırlanmalıdır.

Banyonun yaptırılacağı bebek küvetinin içine havlu ya da küvet filesi konmalı bebeğin sert zeminle temas etmesi engellenmelidir. Küvete 10 cm yüksekliğe kadar ılık su konmalıdır.

Bebeği yıkayan kişi önce yüzü üste gelecek şekilde bebeği koluna yatırmalı, kolunu bebeğin başının arkasından sol kolunun altına doğru uzatarak tutmalıdır. Diğer eliyle poposundan tutarak suya önce ayaklarını sokmalıdır. Bebeği yıkayan kişi bir eliyle onu sıkıca kavrayıp diğer eliyle sabunlamalıdır.

Bebeğin göğüs kısmını yıkadıktan sonra bebeği çevirerek sırt kısmını yıkamalıdır.

En son başını yıkayıp duruladıktan sonra yumuşak bir havluya sararak kurulamalıdır.

Bebek bezi kullanımı

Bebek bezleri bir bebeğin bir süre için en temel ihtiyaçlarından birisidir.

Bebek bezleri genelde 3 türlüdür. Tek kullanımlık bebek bezleri, kumaş bezler ve yıkanabilir hazır bezler. Bunlardan hangisini seçeceği konusu anne ve babaların kendi kişisel durumlarına göre değişebilir.

Tek kullanımlık bezlerde yüksek emicilik düzeyi oldukça önemlidir.Ayrıca tek kullanımlık bezlerin kimilerinde hava almayı sağlayan kısımlar da bulunuyor ki bu bebek için daha rahatlatıcı bir etken. Bu sebeple bebeğinizin cildine uygun olması esas olmalıdır.

Tek kullanımlık bezlerin kullanımında hijyen kuralları da oldukça önemlidir. Bunları atmak için özellikle bir çöp kovası ve çöp kovasının içine konacak bir poşet olmalıdır. Temizlik açısından oldukça önemli olan bu bez türünün kullanımı yaygındır.

Leave a Comment Text